10 гдудня - День прав людини

Сьогодні, у рамках проведення Всесвітнього тижня права, відзначається День прав людини — міжнародне свято, запропоноване Генеральною асамблею ООН, з нагоди прийняття у 1948 році Загальної декларації прав людини

Сьогодні, у рамках проведення Всесвітнього тижня права, відзначається День прав людини — міжнародне свято, запропоноване Генеральною асамблею ООН, з нагоди прийняття у 1948 році Загальної декларації прав людини.

Україна приєдналася до відзначення дня прав людини у 2008 році, коли Президент України підписав Указ про відзначення в Україні 60-ї річниці проголошення Загальної декларації прав людини та Дня прав людини.

Переважна більшість положень вищезгаданої декларації включено до базового законодавства та Конституції. Відповідно до ст. 43 Основного Закону України кожна людина має право на належні, безпечні та здорові умови праці.

З прийняттям у 1992 році Закону України «Про охорону праці» було визначено основні положення щодо реалізації конституційного права працівників на охорону їх життя та здоров'я у процесі трудової діяльності, на належні, безпечні та здорові умови праці.

Відповідно до ст. 6 Закону України «Про охорону праці» умови праці на робочому місці, безпека технологічних процесів, машин, механізмів, устаткування та інших засобів виробництва, стан засобів колективного та індивідуального захисту, що використовуються працівником, а також санітарно-побутові умови повинні відповідати вимогам нормативно-правових актів.

При працевлаштуванні працівник має бути ознайомлений з умовами праці на робочому місці. За рахунок роботодавця пройти первинний медичний огляд, навчання та перевірку знань з охорони праці.

Працівникам також гарантовано право на пільги та компенсації за важкі та шкідливі умови праці, забезпечення спецодягом, іншими засобами індивідуального захисту, мийними та знешкоджувальними засобами.

Працівник має право на надання легшої роботи за станом здоров'я на термін, зазначений у медичному висновку, а у разі потреби на встановлення скороченого робочого дня та організації проведення навчання з набуття іншої професії відповідно до законодавства.

Має право на збереження місця роботи та середнього заробітку на час зупинки роботи підприємства, цеху, дільниці, окремого виробництва, устаткування органом державного нагляду за охороною праці чи службою охорони праці підприємства або у випадку втрати працездатності у зв'язку з нещасним випадком на виробництві чи професійним захворюванням.

Працівник має право відмовитися від дорученої роботи, якщо створилася виробнича ситуація, небезпечна для його життя та здоров'я або для людей, які його оточують.

Працівник має право розірвати трудовий договір за власним бажанням, якщо роботодавець порушує законодавство з охорони праці, не дотримується умов колективного договору.

Працівник має право звертатися до органів державної влади, місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності із заявами та скаргами, у разі порушення прав на належні, безпечні та здорові умови праці в процесі трудової діяльності.

Гарантовано відшкодування шкоди, заподіяної працівникові внаслідок ушкодження його здоров'я або у разі смерті працівника, за рахунок Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та профзахворювань відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності».

Разом з тим необхідно наголосити, що захист гарантованих законодавством прав у галузі охорони праці здійснюється за умови трудових відносин між працівником та роботодавцем.