Атестація робочого місця як елемент захисту працівника від впливу шкідливих та небезпечних факторів виробничого процесу

Атестація робочого місця як елемент захисту працівника від впливу шкідливих та небезпечних факторів виробничого процесу

Кожен працівник працює в певних умовах. Для того, щоб визначити, чи є ці умови небезпечними, роботодавець має провести атестацію робочих місць (далі – атестацію). Цього вимагає і ст. 13 Закону України «Про охорону праці», яка вимагає від роботодавця створити на робочому місці умови праці відповідно до нормативно-правових актів та організувати, зокрема, проведення лабораторних досліджень умов праці, атестацій робочих місць на відповідність нормативно-правовим актам з охорони праці в порядку і строки, що визначаються законодавством.

Атестація проводиться на підприємствах, в установах та організаціях незалежно від форм власності та господарювання, де технологічний процес, використовуване обладнання, сировина та матеріали є потенційними джерелами шкідливих і небезпечних виробничих факторів, що можуть несприятливо впливати на стан здоров’я працівників.

Атестація проводиться для врегулювання відносин між роботодавцем та працівниками, зокрема відносно реалізації прав працівників на здорові, безпечні умови праці, пільгове пенсійне забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.

Саме завдяки атестації можна визначити, чи є умови, в яких працюють працівники, шкідливими та небезпечними для здоров’я працівників, оскільки фактор небезпечності часто не можна визначити без використання засобів вимірювальної техніки.

Ігнорування вимоги чинного законодавства з охорони праці щодо проведення атестації є порушенням, за яке роботодавця можна притягнути до адміністративної відповідальності у вигляді сплати штрафу (ч. 1 ст. 41 Кодексу України про адміністративні правопорушення). А у разі заподіяння шкоди здоров’ю працівника, роботодавець може бути притягнутий до кримінальної відповідальності відповідно до ст. 271 Кримінального Кодексу України.

Саме тому в інтересах роботодавця провести атестацію, навіть якщо, на його думку, умови праці працівників є безпечними.

До проведення атестації, як правило, залучають лабораторії, що мають право на проведення атестації робочих місць.

У зв’язку з набранням чинності наказу Мінсоцполітики та МОЗу від 29.05.2018 №784/1012 «Про затвердження Порядку атестації лабораторії на проведення гігієнічних досліджень факторів виробничого середовища та трудового процесу», зареєстрованого в Мінюсті 03.08.2018 за №905/32357, з метою об’єктивного вибору лабораторії для проведення гігієнічних досліджень факторів виробничого середовища роботодавець має з’ясувати, чи належить така лабораторія до Інформаційного переліку лабораторій, атестованих на проведення гігієнічних досліджень факторів виробничого середовища та трудового процесу, який веде Держпраці.

 

Атестація робочих місць передбачає:

  • комплексну оцінку факторів виробничого середовища і характеру праці, відповідність їх характеристик стандартам безпеки праці, будівельним та санітарним нормам і правилам;
  • виявлення факторів і причин виникнення несприятливих умов праці;
  • санітарно-гігієнічне дослідження чинників виробничого середовища, визначення ступеня важкості й напруженості трудового процесу на робочому місці;
  • встановлення ступеня шкідливості умов праці за гігієнічною класифікацією;
  • обґрунтування віднесення робочого місця до категорії зі шкідливими (особливо шкідливими) умовами праці;
  • визначення (підтвердження) права працівників на пільги;
  • аналіз реалізації технічних і організаційних заходів, спрямованих на оптимізацію рівня гігієни, характеру і безпеки праці.

Після проведення атестації за даними лабораторно-інструментальних досліджень оформлюються відповідні протоколи.

На підставі даних протоколів досліджень заповнюється один із основних документів атестації — Карта умов праці на кожне робоче місце, яка включає оцінку факторів виробничого середовища і трудового процесу, гігієнічну оцінку умов праці, оцінку технічного та організаційного рівня.

На підставі комплексної оцінки умов праці в Карті умов праці зазначаються й рекомендації щодо поліпшення умов праці, їх економічне обґрунтування, а також пропозиції щодо встановлення пільг і компенсацій за роботу в шкідливих та небезпечних умовах.

За результатами атестації складаються переліки: робочих місць, виробництв, робіт, професій і посад, працівникам яких підтверджено право на пільги і компенсації, передбачені законодавством; робочих місць, виробництв, робіт, професій і посад, на яких пропонується встановити пільги і компенсації за рахунок підприємства; робочих місць з несприятливими умовами праці, на яких необхідно вжити першочергові заходи щодо їх поліпшення.

Для того, щоб підприємство змогло надати, а працівники, які працюють в несприятливих умовах праці, змогли отримати пільги і компенсації за роботу у цих умовах, насамперед, необхідно перевірити наявність професій (посад) у:

  • Списках виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах (затверджених постановою КМУ від 24.06.2016 №461);
  • Списках виробництв, цехів, професій і посад із шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість працівників на роботах в яких дає право на щорічну додаткову відпустку,  (затверджених постановою КМУ від 17.11.1997 №1290);
  • «Переліку виробництв, цехів, професій і посад із шкідливими умовами праці, робота в яких дає право на скорочену тривалість робочого тижня» (затверджений постановою КМУ від 21.02.2001 №163).

Атестацію проводять не рідше одного разу на п’ять років. Проте, в разі докорінної зміни умов і характеру праці з ініціативи власника або уповноваженого ним органу, профспілкового комітету, трудового колективу або його виборного органу, проводиться позачергова атестація.

 

Санітарно-промислова лабораторія ДП «Запорізький ЕТЦ» включена до Інформаційного переліку лабораторій, атестованих на проведення гігієнічних досліджень факторів виробничого середовища та трудового процесу Держпраці. Працівники санітарно-промислової лабораторії мають необхідну кваліфікацію, знання та досвід, використовують сучасні засоби вимірювальної техніки, проводять санітарно-гігієнічні дослідження шкідливих виробничих факторів за умовами праці та атестацію робочих місць за умовами праці у строки, зручні для замовників.