Це має знати кожен працівник

Це має знати кожен працівник

Україна – як демократична, соціальна, правова держава Конституцією України визначила, що людина, її життя, здоров'я та безпека є найвищою соціальною цінністю.

З прийняттям у 1992 році Закону України «Про охорони праці» було визначено основні положення щодо реалізації конституційного права працівників на охорону їх життя та здоров'я у процесі трудової діяльності, на належні, безпечні та здорові умови праці.

Кожна людина при прийомі на роботу та в процесі своєї трудової діяльності має знати, памятати та при необхідності захищати свої права, надані державою.

ДП «Запорізький ЕТЦ» нагадує цсім працівникам та тим, хто буде працевлаштовуватись, про основіні права у галузі охорони праці.

  • Відповідно до ст. 6 Закону України «Про охорону праці» умови праці на робочому місці, безпека технологічних процесів, машин, механізмів, устаткування та інших засобів виробництва, стан засобів колективного та індивідуального захисту, що використовуються працівником, а також санітарно-побутові умови повинні відповідати вимогам нормативно-правових актів.
  • Має бути ознайомлений з умовами праці на робочому місці при прийомі на роботу.
  • Має право бути забезпечений спецодягом, спецвзуттям та іншими засобами індивідуального захисту, миючими та знешкоджуючими засобами.
  • За рахунок роботодавця пройти первинний медичний огляд;
  • Пройти навчання та інструктажі з охорони праці.
  • Має право на надання легшої роботи за станом здоров'я на термін, зазначений у медичному висновку, а у разі потреби на встановлення скороченого робочого дня та організації проведення навчання з набуття іншої професії відповідно до законодавства.
  • Має право на збереження місця роботи та середнього заробітку на час зупинки роботи підприємства, цеху, дільниці, окремого виробництва, устаткування органом державного нагляду за охороною праці чи службою охорони праці підприємства або у випадку втрати працездатності у зв'язку з нещасним випадком на виробництві чи професійним захворюванням.
  • Працівникам гарантовано право на пільги та компенсації за важкі та шкідливі умови праці.
  • Працівник має право відмовитися від дорученої роботи, якщо створилася виробнича ситуація, небезпечна для його життя чи здоров'я або для людей, які його оточують, або для виробничого середовища чи довкілля, але він зобов'язаний негайно повідомити про це безпосереднього керівника або роботодавця.
  • Працівник має право розірвати трудовий договір за власним бажанням, якщо роботодавець порушує законодавство з охорони праці, не дотримується умов колективного договору.
  • Працівник, у разі настання нещасного випадку, має право на розслідування нещасного випадку відповідно до вимог законодавства.
  • У разі незгоди зі змістом актів з розслідування нещасного випадку на виробництві або висновків комісії, працівник має право звернутись до роботодавця або уповноваженого органу нагляду за охороною праці зі скаргою.
  • Працівник має гарантоване право на відшкодування шкоди, заподіяної внаслідок ушкодження його здоров'я або у разі смерті, за рахунок Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань.
  • Працівник має право звертатися до органів державної влади, місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності із заявами та скаргами у разі порушення прав на належні, безпечні та здорові умови праці в процесі трудової діяльності.
  • захист гарантованих законодавством з охорони праці прав здійснюється за умов трудових відносин між працівником та роботодавцем. Існує тенденція угоди цивільно-правового характеру (договір підряду, договір про надання послуг) називати трудовою угодою, але пам'ятайте, що стосунки, які виникають внаслідок їх укладання регулюється нормами цивільного, а не трудового законодавства. Натомість на виконавця цивільно-правової угоди соціально-трудові пільги і гарантії (відпустка, вихідні дні, тривалість робочого часу, оплата праці при відхиленні від нормальних умов праці, виплата допомоги з тимчасової втрати працездатності тощо), передбачені трудовим законодавством для працівників не поширюються. У цивільному законодавстві вимог щодо створення замовником безпечних і нешкідливих умов праці не передбачено.